„Mobilne Laboratoria Przyszłości” w naszej szkole

Nadrzędna kategoria: Projekty Utworzono: czwartek, 16 marzec 2023 Opublikowano: czwartek, 16 marzec 2023

Czym jest sztuczna inteligencja? Rozpoznawanie obrazu na przykładzie prostego programu do odczytywania gestów mogli zobaczyć uczniowie w ciągu 45 minutowych zajęć, zapoznających ich z zagadnieniami związanymi z zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. "Sztucznej Inteligencji”. Jak powstaje wydruk 3D? Na przykładzie drukarki filamentowej instruktorzy poszerzyli uczniom informacje związane z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie mogli wprowadzić drobne modyfikacje w przygotowanym wcześniej projekcie, aby następnie przesłać go do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy. Tego wszystkiego 14 marca dowiedzieli się uczniowie naszej szkoły z klasy trzeciej i klas szóstych. Było to możliwe dzięki projektowi: „Mobilne Laboratoria Przyszłości”. Od września br. zespoły edukatorów odwiedzają różne szkoły i z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne, pełne zabawy lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności takich jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie. Mamy nadzieję, że przez te pokazowe warsztaty uczniowie i nauczyciele będą mogli jeszcze lepiej korzystać ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości, co wpłynie na podniesienie poziomu kształcenia.

WALENTYNKOWE SERCA Z DRUKARKI 3D

Nadrzędna kategoria: Projekty Utworzono: niedziela, 26 luty 2023 Opublikowano: niedziela, 26 luty 2023

Z okazji Walentynek uczniowie klas od 4 do 8 otrzymali wydrukowane przy użyciu drukarki 3D czerwone serca - breloczki do kluczy. Serduszko mogli wręczyć innej osobie lub przypiąć do swojego kluczyka od szafki w szatni szkolnej. Brelok idealnie sprawdził się jako gadżet walentynkowy. Prace wykonane zostały z udziałem uczniów na sprzęcie zakupionym do szkoły w ramach Laboratoriów Przyszłości pod okiem pani B. Faron.
Celem tego działania było poznanie przez uczniów całego procesu powstawania przedmiotu w technologii 3D, począwszy od pomysłu, poprzez program graficzny, a kończąc na wydruku 3D na drukarce 3D.

#Laboratoria Przyszłości - Mikroporty

Nadrzędna kategoria: Projekty Utworzono: sobota, 29 październik 2022 Opublikowano: sobota, 29 październik 2022

Na kolejnych zajęcia z urządzeniami zakupionymi przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie poznawali proste w obsłudze, małe i lekkie pomoce audio czyli tzw. mikroporty. Co to takiego mikroport? Jest to bezprzewodowy system mikrofonowy powszechnie wykorzystywany w trakcie koncertów, spektakli czy wystąpień telewizyjnych. Stworzony z myślą o pracy prezenterów np. telewizyjnych, koncertujących muzyków, ale też początkujących zespołów. Dużą jego zaletą jest brak kabla łączącego mikrofon z urządzeniem wzmacniającym dźwięk, co sprawia, że z łatwością doczepić można go do ubrania. Gwarantują one doskonałą jakość dźwięków, bez żadnych szumów i zapewniają osobom korzystającym z nich pełną swobodę ruchów, przez co mogą się one w pełni skupić na swoim zadaniu. Nasi uczniowie po prześledzeniu instrukcji obsługi pod okiem nauczyciela techniki złożyli poszczególne elementy w całość, by następnie na lekcji muzyki sprawdzić jakość dźwięku. Prace montażowe i występy z wykorzystaniem mikroportów z akcesoriami zakończyły się sukcesem. Dobrze więc, aby uczniowie umieli je obsługiwać oraz wykorzystywać, bo pozwolą one na przygotowanie wyjątkowego spektaklu lub koncertu, umożliwiając uczniom szlifowanie swoich talentów, zwłaszcza tym, którzy chcieliby w przyszłości pracować w przemyśle artystyczno-rozrywkowym.

#Laboratoria Przyszłości – uczniowie uczą się obsługiwać drukarkę 3D

Po szkoleniach nauczycieli przyszedł czas na wdrożenia do użytku w szkole urządzeń zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Jednym z nich jest drukarka 3D. Za jej pomocą możliwe jest pokazanie uczniom sposobu tworzenia obiektów przestrzennych na podstawie komputerowego modelu. Warstwy układane są jedna na drugiej zgodnie z komputerowym modelem. Każda warstwa ma przy tym swoją wysokość , a im jest ona mniejsza, tym lepsza jakość wydrukowanego obiektu. Uczniowie kilku klas skorzystali nie tylko z instruktażu dotyczącego wydruku 3D w urządzeniu zakupionym przez szkołę , ale mogli samodzielnie uczestniczyć w prostych, a zarazem bezpiecznych czynnościach praktycznych związanych z obsługą drukarki - Adventurer 4. Tym razem to oni podziwiali drukowane przestrzennie drobne przedmioty, poznając sposób pracy urządzenia, materiał do druku oraz akcesoria do obsługi wydruku. Uczyli się odczytywać podstawowe parametry szkolnej drukarki 3D i inne dane dotyczące powstającego przedmiotu. To, w jaki sposób urządzenie zostanie wykorzystane zależeć będzie w dużej mierze od wyobraźni – tak uczniów, jak i nauczycieli poszczególnych przedmiotów i edukacji.

#Laboratoria przyszłości

Więcej artykułów…