2024

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: środa, 03 styczeń 2024

Obchody Dnia Dobra w naszej szkole

„DZIEŃ DOBRA” to  radosne świętowanie BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. To także święto wolontariuszy naszego Szkolnego Koła CARITAS. 

W tym roku temat DNIA DOBRA 2024 to „obDARowani”.

Jesteśmy naprawdę obDARowowani! Chcemy tą radością podzielić się z całą szkołą i wspólnie świętować pełni wdzięczności za siebie nawzajem. Dzień Dobra to wyrażenie wdzięczności Bogu i ludziom!

Najpełniej tę radość wyrazili nasi najmłodsi koledzy z klasy 1a i 1b, śpiewając i tańcząc. 

W tym radosnym dniu nie zapomnieliśmy też o ludziach cierpiących z powodu wojen i konfliktów, modląc się Koronką Miłosierdzia Bożego o pokój w Europie i na całym świecie, a także o pokój w naszych sercach.

Radosnym akcentem Dnia Dobra było rozdanie nagród za udział w konkursach plastycznym i wiedzy na temat Świętego Jana Pawła II. 

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze przesłanie Dnia Dobra jest takie, aby trwał on cały rok!

   

 

Świąteczne życzenia od Szkolnego Koła Caritas

Tradycyjnie już od paru lat członkowie SKC pod kierunkiem pani Małgorzaty Brzuchacz przygotowują świąteczne stroiki dla Seniorów z naszej miejscowości. Tym razem były to wielkanocne jajka, które wraz z życzeniami rozniosły uczennice klasy 6 pod opieką pań z Parafialnego Koła Caritas.

Niech Zmartwychwstały Chrystus błogosławi wszystkim pracownikom i uczniom naszej szkoły!

Szkolne Koło Caritas

   
         
   

 

 

Dziękujemy!

Serdecznie dziękujemy za zakup świątecznych kartek dobroczynnych. Zebrane pieniądze (w kwocie 110 zł) zostały przekazane Fundacji Sursum Corda.

Natomiast niesprzedane kartki, za zgodą Fundacji, zostały dołączone do świątecznych stroików dla Seniorów z naszej miejscowości.

Dziękujemy!

Szkolne Koło Caritas

 

Akcja „Zbieram to w szkole”

 

 

Nasza szkoła rozpoczyna udział w projekcie pt. „ZBIERAM TO W SZKOLE”. Jest on cenną inicjatywą opartą na zasadzie „zbieraj – pomagaj – odbieraj nagrody” i określany jest "pomocą bez pieniędzy". Całą akcję prowadzi Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa- Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Głównym celem projektu „Zbieram to w szkole” jest uwrażliwienie młodych ludzi na problemy mieszkańców krajów ubogich, takich jak Boliwia i Czad oraz charytatywna zbiórka środków na prowadzenie dzieł socjalnych i realizację pomocy rozwojowej przez misjonarzy – księży Sercanów pracujących w Afryce i Azji.

Za udział w programie- zebranie dużej ilości surowców- szkoła dodatkowo może otrzymać nagrody: książki, gry edukacyjne, puzzle, torby ekologiczne oraz krzyżyki sercańskie.

 CO ZBIERAMY ?

  • stare telefony komórkowe i tablety

  • zużyte baterie

  • „Dobre monety”(monety i banknoty z całego świata, aktualne i wycofane z obiegu) oraz nasze polskie grosze!

Monety wrzucamy do pojemnika w sali nr 23 (tam też będzie lista, na którą należy się wpisać), natomiast baterie i komórki do pojemnika na korytarzu wejściowym (prosimy wpisać się na dołączoną listę, aby otrzymać uwagi pozytywne).

Włączenie się w ten projekt to okazja do zaangażowania nas wszystkich we wspólną sprawę, jaką jest pomoc ubogim i ochrona środowiska.

Akcję koordynuje Szkolne Koło Caritas.

Dziękujemy!!!

2023

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: wtorek, 14 luty 2023

Z życzeniami dla Seniorów

Jak co roku o tej porze członkowie SZKOLNEGO KOŁA CARITAS przygotowali upominki świąteczne dla seniorów z naszej miejscowości. Pomysłów było wiele. Jednak zwyciężył pomysł na pierniczki zaproponowany i wykonany przez panią Anię Gurgul. Złocistym pierniczkom w kształcie betlejemskiej szopki piękna dodała stosowna oprawa. Wielkim zaangażowaniem wykazały się przy tym dziewczyny działające w Caritas.

 

 

Dziękujemy!

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję parafialnego Caritas i wypełnili charytatywne torby w naszej szkole.

Akcja „Torba charytatywna” jest odpowiedzią na słowa Papieża Franciszka, który ustanowił Światowy Dzień Ubogich i nieustannie apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi jako konkretny znak braterstwa.

Pamiętajmy: dobro powraca!

 

 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole

W tym roku Dzień Wolontariusza wypadł 5 grudnia i, aby uczcić to szczególne święto, opiekunowie oraz członkowie naszego Szkolnego Koła Caritas przygotowali kiermasz słodkości, na którym można było kupić pyszne wypieki, galaretki i czekoladowe mufinki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na świąteczne upominki dla Seniorów z naszej miejscowości.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kiermaszu oraz kupili słodkie wypieki. Dziękujemy również rodzicom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Pamiętajmy, że jedną z cenniejszych rzeczy, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi, jest serce,  czas, serdeczny uśmiech i uścisk dłoni. 

Wszystkim wolontariuszom z naszej szkoły dziękujemy za współpracę i zaangażowanie, za Wasze wielkie serca, za to, że poświęcacie swój czas.

 
     
 
     

 

Podziękowanie za zakup świątecznych kartek dobroczynnych

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zakupili kartki dobroczynne przed świętami Bożego Narodzenia. Wszystkie zostały sprzedane, a dochód przekazany do stowarzyszenia Sursum Corda i zasili konto dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Bardzo dziękujemy również wolontariuszom SKC za zaangażowanie w sprzedaż kartek. Pamiętajmy: Dobro powraca!

 

 

Finał akcji „Szkoła pamięta”

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję „Szkoła pamięta”. W tym roku zebraliśmy ponad 130 zniczy i 19 wkładów. To naprawdę bardzo dużo! Dodajmy, że część zniczy pochodzi z ubiegłego roku. Aby dbać o środowisko i porządek na cmentarzu, posprzątamy również w tym roku niepotrzebne już znicze, umyjemy i zostawimy na następny sezon.

Celem akcji „Szkoła pamięta” jest upamiętnianie ważnych postaci i wydarzeń historycznych oraz pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych lokalnych, a często zapomnianych albo nieznanych szerszemu ogółowi. Ta akcja to także oddanie czci wszystkim żołnierzom, których groby znajdują się na naszej ziemi.

Finał akcji odbył się już 24 października ze względu na sprzyjającą pogodę. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili różne miejsca pamięci w naszej Gminie i zapalili znicze. Klasa 8, w której jest najwięcej członków Szkolnego Koła Caritas, udała się na cmentarz parafialny w Dębnie. Przedstawiciele tej klasy odwiedzili także cmentarz w Biadolinach Radłowskich, gdzie leżą żołnierze wojska polskiego (Aleksander Domrzała i Stanisław Jaśkowski polegli w 1939 roku). Zapalili również znicze na grobach żołnierskich w Biadolinach Szlacheckich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do tej szczytnej akcji!

 

Pamiętajmy zawsze o tych, którzy odeszli.

Ku ich pamięci zostawiajmy znicze, jako drogowskazy

Naszym duszom błądzącym po świecie…

Szkolne Koło Caritas ogłasza wzorem lat ubiegłych akcję zbierania zniczy i wkładów z okazji Wszystkich Świętych. Chcemy uczcić pamięć żołnierzy zapaleniem symbolicznego „światełka pamięci” i włączyć się w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”.

Zebrane znicze zostaną zapalone na cmentarzu żołnierskim w Dębnie oraz na cmentarzu w Biadolinach Radłowskich, gdzie leżą żołnierze wojska polskiego Aleksander Domrzała i Stanisław Jaśkowski polegli w 1939 roku, przy mauzoleum pochodzącego z Biadolin Szlacheckich Cichociemnego, Stanisława Rzepki, i pomniku upamiętniającym 20. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Prosimy przynoszone znicze składać w kantorku na 1.pietrze (sala nr 23), gdzie będzie także lista ofiarodawców, na podstawie której zostaną wpisane pozytywne uwagi.

Serdecznie dziękujemy!

Szkolne Koło Caritas

 

Dzień Dobra w naszej szkole

Już po raz drugi odbył się w naszej szkole Dzień Dobra, który jest wyjątkowym czasem dla wolontariuszy i wszystkich, którzy uczestniczą w dziełach miłosierdzia Caritas! To dzień, w którym szczególnie dostrzegamy, że dobro jest w nas – jak głoszą pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy kiermasz, z którego dochód przekazaliśmy do tarnowskiego oddziału Caritas. Celem było wspieranie domów samotnych matek, miejsc dla uchodźców, świetlic środowiskowych i klubów seniora.

Tym razem IDEE MIŁOSIERDZIA zamieniamy na SPOTKANIE z drugim człowiekiem – głosi tegoroczne hasło Dnia DobraW związku z tym w naszej placówce Szkolne Koło Caritas zorganizowało spotkanie modlitewne o pokój na Ukrainie, w Europie i na całym świecie, które poprowadził ksiądz Grzegorz Sroka.

Wieczorem przedstawiciele SKC uczestniczyli w Mszy św. i spotkaniu integracyjnym wolontariuszy z całej Gminy, które odbyło się w Sufczynie.

GALERIA (klik)

   
         
   

 

Wesołych Świąt życzy Szkolne Koło Caritas w Woli Dębińskiej
„Życie składa się z drobiazgów” pozornie nieistotnych. Lecz wnoszących iskierkę radości i uśmiech w życie innych ludzi. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Woli Dębińskiej zadbali by jak co święta zanieść iskierkę radości seniorom i ludziom samotnym z naszej miejscowości. Tą iskierką są stroiki wykonane własnoręcznie wraz z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych, które roznieśli uczniowie po opieką Pań z Parafialnego Koła Caritas.

   
         
   

 

Przygotowania do Dnia Świętego Walentego

Walentynki, zwane świętem zakochanych, obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika. Jest to szczególne święto. W tym dniu wysyłamy kartki, obdarowujemy się prezentami.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas przygotowali przed walentynkami kartki dla Samorządu Uczniowskiego, który 14 lutego zorganizował walentynkową pocztę i kiermasz kartek i słodkości.

 

   
         
       

 

2022

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: wtorek, 01 luty 2022

Świąteczne stroiki dla Seniorów

Jak co roku wolontariuszki ze Szkolnego Kołą Caritas pod kierunkiem pani Małgorzaty Brzuchacz przygotowały świąteczne stroiki dla Seniorów z Woli Dębińskiej. Zostały one wykonane z sercem i starannością. Są symbolem naszej pamięci. Mamy nadzieję, że sprawią radość obdarowanym i ozdobią wigilijne stoły.

   
         
       

 

Dzień Wolontariusza w naszej szkole

W dniu 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym dniu w naszej szkole odbył się kiermasz pierników i kartek świątecznych Stowarzyszenia Sursum Corda. Uczniowie tydzień wcześniej pod kierunkiem pani Anny Gurgul – opiekunki Szkolnego Koła Caritas – pakowali upieczone przez nią pyszne pierniki. Zapach był tak apetyczny, że wszyscy mieli ochotę od razu spróbować ciasteczek.

Dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na materiały potrzebne do zrobienia stroików dla seniorów z naszej miejscowości. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania! Dobro powraca!

       
       
   

 

Akcja „Szkoła pamięta!”

Wzorem ubiegłego roku nasza placówka wzięła udział w akcji propagowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pod hasłem „Szkoła pamięta”. Głównym celem akcji jest pielęgnowanie pamięci o ludziach z danego regionu, którzy walczyli o naszą wolność.

W naszej szkole przez cały miesiąc Szkolne Koło Caritas zbierało znicze, aby tuż przed Wszystkimi Świętymi zapalić je na cmentarzu żołnierskim i na grobach żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na cmentarzu parafialnym w Dębnie.

Przez ostatni tydzień października klasy starsze i młodsze z wychowawcami udawały się na cmentarz w Dębnie, aby uczcić i oddać hołd tym, którzy odeszli. Wszyscy, a zwłaszcza młode pokolenie, powinni pamiętać słowa Cypriana Kamila Norwida:

,,OJCZYZNA – TO ZIEMIA I GROBY.

NARODY TRACĄC PAMIĘĆ – TRACĄ ŻYCIE”

 

   
         
   
         
   
         
   
         
   

 

Rozdanie dyplomów za pracę w Szkolnym Kole Caritas

W mijającym roku szkolnym uczniowie należący do SKC brali udział w wielu różnorakich akcjach charytatywnych. Porządkowali cmentarz, zbierali koce i karmę dla zwierząt w schronisku, ale przede wszystkim pomagali chorym, biednym ludziom. Zaangażowali się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy. Sprzedawali kartki świąteczne na rzecz Stowarzyszenia Sursum Corda, zorganizowali Dzień Dobra. Robili to bezinteresownie i chętnie, z potrzeby serca.

Większość członków SKC w bieżącym roku to uczniowie klas ósmych, wielu z nich na pewno w szkołach średnich dalej będzie pracowało w wolontariacie. Jednak także najmłodsi nasi wolontariusze z klasy drugiej chętnie pomagali.

Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami wszystkim członkom Szkolnego Koła Caritas opiekunowie rozdali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze otrzymane z parafialnego Caritas za pomoc w zrobieniu świątecznych koszyczków.

Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się znów z uczniami młodszych klas i z zapałem weźmiemy do pracy. Wszystkim życzymy szczęśliwych, bezpiecznych wakacji!

 

 

Dzień Dobra w naszej szkole

22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy święto patronalne Caritas – Dzień Dobra.
W całej Polsce z tej okazji zostało zorganizowanych w dniach od 22 do 24 kwietnia ponad 1000 wydarzeń o charakterze charytatywnym i integracyjnym. Podczas festynów, pikników, koncertów były prezentowane działania wolontariuszy Caritas. Główne imprezy odbywały się w niedzielę, ale już w wielu szkołach w Polsce Dzień Dobra odbywał się 22 kwietnia, tak jak u nas.

Hasło tegorocznego Dnia Dobra to: „Miejsce, które jest domem”.

W dniach od 22 do 24 kwietnia nasi wolontariusze SKC i wolontariusze w całej Polsce zbierali pieniądze na domy samotnej matki, domy dziecka, ale także na domy, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy. Od samego początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Caritas wspiera uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Przystosował wiele budynków do potrzeb uchodźców. Znalazły w nich schronienie kobiety i dzieci przybywające z Ukrainy.

W naszej szkole wolontariusze sprzedawali „pierniki dobra” upieczone i pięknie ozdobione przez panią Annę Gurgul. Było ich ponad 160 i rozeszły się jak świeże bułeczki. Oprócz tego dzięki pani Katarzynie Kmieć, która ofiarowała swoje „trofea” z różnych wydarzeń sportowych, w których brała udział, zorganizowaliśmy kiermasz. Wolontariuszki z klasy 8a i 8b zbierały także datki do puszek. Cały dochód będzie przekazany do Tarnowskiego Oddziału Caritas z przeznaczeniem na miejsca, które są domem.

Serdecznie dziękujemy za każdy grosz i życzliwość!

   
         
       

 

Świąteczne kartki dobroczynne – podziękowanie dla naszej Szkoły

Przed Świętami Wielkanocnym kolejny już raz Szkolne Koło Caritas wzięło udział w akcji Stowarzyszenia Sursum Corda i rozprowadziło wśród uczniów oraz rodziców (podczas wywiadówki) 50 kartek dobroczynnych. W tym roku dochód z ich sprzedaży Stowarzyszenie inwestuje w pomoc Uchodźcom, zasilając Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy.
Najbardziej zaangażowane w akcję były nasze wolontariuszki z klasy 8a, Weronika Pięta i Wiktoria Roczniak. Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili kartki.

 

Świąteczne koszyczki dla Seniorów z naszej miejscowości

Jak co roku przed Wielkanocą we współpracy z parafialnym Caritas wykonaliśmy ponad 50 wielkanocnych koszyczków dla Seniorów z Woli Dębińskiej. Pani Małgorzata Brzuchacz była autorką pomysłu tegorocznego koszyczka i koordynatorką całej akcji. Sama włożyła też dużo pracy w wykonanie misternych elementów.

Smacznym dodatkiem do koszyczków były babeczki, które wykonała pani Małgorzata Maliszczak. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni!

Od poniedziałku członkinie naszego SKC będą wspólnie z panią z parafialnego oddziału Caritas składały życzenia Seniorom i obdarowywały koszyczkami.

     
     
     

 

Kiermasz świątecznych wypieków Szkolnego Koła Caritas

W dniach 7 i 8 kwietnia odbył się w naszej szkole kiermasz charytatywny świątecznych babeczek, piernikowych jajek, a nawet lizaków ze świątecznymi motywami.

Część wypieków otrzymaliśmy od klasy 3b, która pod kierunkiem wychowawczyni, pani Jolanty Ogar, pięknie ozdobiła babeczki i jajka. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc! Resztę kiermaszowych słodkości upiekli członkowie SKC z klasy 8a i 8b albo nasi sympatycy, którym bardzo dziękujemy. Sprzedażą zajmowały się uczennice klas ósmych. Chętnych nie brakowało i wypieki szybko zostały sprzedane.

W naszej szkole jest już sporo uczniów z Ukrainy i to im bezpośrednio tym razem chcielibyśmy pomóc. W związku z tym dochód z kiermaszu (430 zł) zostanie przeznaczony na dofinansowanie wycieczek i przybory szkolne (kontynuujemy współpracę z gminnym koordynatorem).

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję i zakupili wypieki!

   

 

Dziękujemy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom szkoły i uczniom, którzy włączyli się w akcję zbierania przyborów szkolnych dla uczniów z Ukrainy.

Dziękujemy także za skompletowanie paczek Caritas. Udało nam się zrobić dwie paczki, które zostały przekazane do parafii pw. świętej Małgorzaty w Dębnie.

Szczególnym zaangażowaniem wykazały się uczennice i uczniowie klasy 8b. Dużą pomoc okazali także uczniowie klasy 6 i 7. Bardzo dziękujemy!

 

2021

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: poniedziałek, 25 styczeń 2021

Stroiki świąteczne dla Seniorów

Cały grudzień członkowie Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem Pani Małgorzaty Brzuchacz i z pomocą Pani Agnieszki Sachy przygotowywali świąteczne stroiki dla Seniorów będących pod opieką parafialnego Caritas przy parafii św. Małgorzaty w Dębnie. Efekty można podziwiać na zdjęciach. Życzenia i stroiki otrzymali także emeryci naszej szkoły.

 

Świąt

Wypełnionych radością i miłością,

Niosących spokój i odpoczynek.

Nowego Roku

Spełniającego wszelkie pragnienia,

Wiary w lepsze jutro,

Szczęścia i powodzenia.

życzy

Szkolne Koło Caritas

GALERIA (klik)

 

Akcja „Pierniki na start!”

Szkolne koło Caritas (tym razem uczniowie z klasy 8a i nasi mali pomocnicy z klasy 2) przy nieocenionej pomocy Pani Anny Gurgul i Pani Katarzyny Kmieć zorganizowało akcję zdobienia i sprzedaży świątecznych pierników.

Najpierw obie Panie upiekły w domu pyszne pierniki, a następnie zorganizowały warsztaty ich zdobienia. Była to świetna zabawa i nauka. Uczniom nie zbywało też na własnych pomysłach i pierniki wyszły wspaniałe! Aż szkoda je będzie zjeść!

W dniu 15 grudnia uczennice klasy 8a sprzedawały pierniki i okazało się, że niestety nie dla wszystkich wystarczyło. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przydały się już do zakupu potrzebnych elementów zdobniczych na świąteczne stroiki dla osób starszych, podopiecznych parafialnego Caritas przy kościele w Dębnie oraz akcję mikołajkową Stowarzyszenia „Sursum Corda”.

Dziękujemy serdecznie i przy okazji od wszystkich członków i opiekunów Szkolnego Koła Caritas życzymy szczęśliwych, błogosławionych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!

   
         
   

 

Loteria fantowa na rzecz chorego chłopca

Członkowie Szkolnego Koła Caritas z klasy 8b wpadli na świetny pomysł, aby zorganizować na rzecz chorego na białaczkę 17-letniego chłopca z naszych okolic loterię fantową. Sami przynieśli i zachęcili wiele osób też do tego, aby zgromadzić używane, ale w dobrym stanie książki, zabawki i inne rzeczy, które można by było wygrać na loterii. Zebrało się tego dosyć sporo.

Następnie uczennice klasy 8b z Panią wychowawczynią posegregowały rzeczy (dla młodszych i starszych klas) i zrobiły losy. Loteria odbyła się w piątek 10 grudnia b.r. Losy w cenie 2 zł rozeszły się jak świeże bułeczki. Sami organizatorzy nie spodziewali się takiego zainteresowania. Przepraszamy tych, którym nie udało się losów kupić.

Niektórzy uczniowie, zwłaszcza klas młodszych, co warto docenić, złożyli pieniądze na ten szczytny już po loterii. Nie zależało im na losach, tylko na pomocy dla chłopca! Dziękujemy Wam! Macie wielkie serduszka, choć jeszcze takie małe!

Dziękujemy także Pani dyrektor, która ofiarowała na loterię mnóstwo lizaków, aby nie było pustych losów.

W sumie z loterii uzyskano 439 zł. Po dodaniu do tego sumy uzyskanej od darczyńców po loterii na konto chorego chłopca wpłacono 500 zł.

Serdecznie wszystkim dziękujemy! Pamiętajmy: Dobro wraca!

 

   

 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE

 Twoje i moje życie nie powinno być cenione przez to,
co bierzemy, ale przez to, co dajemy” –

takie motto przyświeca wszystkim wolontariuszom naszej szkoły. A jest nas coraz więcej, bo po pogadankach dla młodszych klas zgłosiło się do nas jeszcze dwóch uczniów klasy drugiej, Bartek i Wojtek. Serdecznie witamy ich w naszym gronie!

Dzień Wolontariusza przypadł w tym roku w niedzielę, a my w naszej szkole świętowaliśmy 7 grudnia (we wtorek). Przygotowaliśmy na ten dzień gazetkę i dużo plakatów informujących o tym, czym jest wolontariat.

Przygotowaliśmy także pogadanki dla klas młodszych (od 1 do 4). Wyjaśniliśmy, że wolontariat wymaga dużo dobrego serc i poświęcenia. Ale daje też wiele radości i satysfakcji. Przy okazji podziękowaliśmy za dotychczasową pomoc przy różnego rodzaju akcjach, rozdaliśmy plakietki i cukierki.

Wszystkim naszym wolontariuszom w dniu ich Święta życzymy samych udanych akcji, świetnych pomysłów i satysfakcji z tego, że choć trochę dzięki nim świat staje się lepszy!

 

 

WIZYTA RUDEGO

Idąc za wzorem świętego Franciszka, który uważał, że cały świat ożywiony i nieożywiony, tzn. zwierzęta, ale i rośliny są siostrami i braćmi dla ludzi, zorganizowaliśmy akcję zbierania kocy, kołder, środków czystości dla Schroniska w Borku. Wszyscy mamy tego samego Ojca, a „pokrewieństwo” zobowiązuje. Chcemy pomóc psom i kotom w schronisku, dlatego nawiązaliśmy współpracę ze Schroniskiem w Borku.

18 listopada do naszej szkoły przybył z wizytą kocur o imieniu Rudy pod opieką pani Patrycji, która jest pracownikiem Schroniska dla zwierząt w Borku.

Opieka nad porzuconymi i niechcianymi psami, a także kotami jest bardzo ciężką i odpowiedzialną pracą. W schronisku znajduje się obecnie 140 zwierzaków. Wizyta pani Patrycji miała na celu uświadomienie dzieciom, jak należy obchodzić się ze znalezionymi zwierzakami, gdzie i jak należy zgłaszać informację o ich znalezieniu, jeżeli nie możemy sami takim zwierzakiem się zaopiekować. A także jak wygląda dzień pracownika schroniska.

Dzieci były zainteresowane nie tylko Rudym, który pozwalał się dzieciom głaskać, ale także prelekcją pani Patrycji. Zadawały dużo pytań i dzieliły się opowieściami o swoich pupilach. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas od I-IV, ze względu na ograniczony czas, jaki mogła nam poświęcić pani Patrycja ze swoim asystentem Rudym.

 

 

 

Udział Szkolnego Koła Caritas w akcji „Zostań dyplomowanym Mikołajem!”

Niedługo mikołajki! Dzień szczególny, w którym obdarowujemy się prezentami. Warto jednak wówczas pamiętać, że są dzieci, w dodatku dotknięte chorobą, które nadzieja na wymarzony prezent od świętego Mikołaja wzmacnia i daje radość w trudnej codzienności.

Nasze Szkolne Koło Caritas odpowiedziało na prośbę Stowarzyszenia Sursum Corda i zostało „Dyplomowanym Mikołajem”. Wybraliśmy list chorej Zuzi i spełniliśmy jej mikołajkowe marzenia.

Życzymy, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali swoje wymarzone prezenty od świętego Mikołaja już 6 grudnia albo w wigilijny wieczór pod choinkę!

 

PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI "ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE"

 

 

ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE

Wzorem lat ubiegłych Szkolne Koło Caritas wzięło udział w akcji charytatywnej Stowarzyszenia Sursum Corda pod hasłem „Świąteczne kartki dobroczynne”. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ludziom, którzy bardzo potrzebują wsparcia. Są to osoby chore, w tym niepełnosprawne dzieci i podopieczni programu "Na ratunek", prowadzonego przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

Członkinie Szkolnego Koła Caritas z klasy 8a: Roksana Gębska, Melania Marzec, Weronika Pięta i Sandra Seidler bardzo chętnie włączyły się w akcję, mimo że musiały przyjść w piątkowy wieczór do szkoły (wtedy odbywały się zebrania z Rodzicami). Uczennice wykazały się ogromną przedsiębiorczością i kartki sprzedały w mgnieniu oka.

Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy tak życzliwie podeszli do akcji. To ogromnie pocieszające w tych trudnych czasach pandemii i ogólnej znieczulicy, że wokół nas jest tylu dobrych ludzi gotowych przyjść z pomocą innym.

 

Akcja - „Pomóżmy polskiej szkole na Ukrainie!” - zakończona

Na początku października w porozumieniu ze Szkolnym Kołem Caritas ze Szkoły Podstawowej w Dębnie zorganizowaliśmy zbiórkę pomocy szkolnych, tornistrów, książek, słodyczy dla dzieci z polskiej szkoły na Ukrainie, a dokładnie w Miżyńcu, gdzie proboszczem jest pochodzący z Łoniowej ksiądz Zbigniew Pabian.

Akcja spotkała się z dużym odzewem. Serdecznie dziękujemy za każdy przekazany zeszyt czy długopis. Nie liczy się ilość, ale okazane serce. Dla nas ważny jest nawet przysłowiowy „wdowi grosz”.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, Paniom w szatni, które przyjmowały rzeczy i zapisywały na listę darczyńców. Dziękujemy Pani Małgorzacie Kunie, która ma przekazać zebrane dary księdzu Pabianowi.

Ale przede wszystkim dziękujemy Wam, koleżanki i koledzy naszej szkoły. Macie wielkie serca!

Serdecznie dziękujemy!

 

Szkolny klub wolontariatu XXXVII edycja

Zgłosiliśmy się do konkursu „Szkolny klub wolontariatu”, pomoże nam to lepiej poznać zasady funkcjonowania naszego Koła Caritas i zmobilizuje do efektywniejszej pracy!

Na razie nasza pani opiekunka przeszła szkolenie e-learningowe i zdała egzamin.

A więc jedno zadanie już wykonane! O kolejnych będziemy informować na bieżąco.

Poniżej zadania i zasady konkursu.

Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 15 września 2021 r. do 15 lutego 2022 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Szkolny klub wolontariatu” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Celem konkursu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu „Szkolny klub wolontariatu” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za zrealizowanie 8 spośród 11 zaproponowanych zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.

Zadania konkursu: Szkolny klub wolontariatu

1. Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”? Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

2. Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych/plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

3. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

4. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel. Ocena na podstawie sprawozdania, informacji, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

5. Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w szkole, według własnego pomysłu – wyróżnienie uczniów najbardziej zaangażowanych w wolontariat. Ocena
na podstawie informacji, sprawozdania, zdjęć, filmu przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

6. Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

7. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, 6 najciekawszych prac wg wyboru szkoły, przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

8. Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

9. Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

10. Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: „Czy warto pomagać”? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować i komu pomagać? Ocena na podstawie arkusza ankiety i jej wyników przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

11. Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Opiekun szkolnego klubu wolontariatu”, który przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).

 

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

 

Pamiętajmy zawsze o tych, którzy odeszli.

Ku ich pamięci zostawiajmy znicze, jako drogowskazy

Naszym duszom błądzącym po świecie…

 

Z okazji Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy akcję „Światełko pamięci”. W ramach tej akcji uporządkowaliśmy groby żołnierskie na cmentarzu parafialnym. Wysprzątaliśmy liście oraz wyplewili i uporządkowali alejkę wiodącą do pomnika poległych w czasie I wojny żołnierzy. Oprócz tego zajęliśmy się grobami naszych lokalnych bohaterów oraz innych bezimiennych żołnierzy z okresu II wojny światowej.

Oprócz tego ogłosiliśmy w całej szkole zbiórkę zniczy i wkładów, aby tuż przed 1 listopada uczcić pamięć żołnierzy zapaleniem symbolicznego „światełka pamięci.” Zebraliśmy 73 znicze i 12 wkładów. Dzięki temu mogliśmy się również włączyć w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”. Zapaliliśmy znicze nie tylko na cmentarzu żołnierskim, ale i grobach Ak-owców w Dębnie, na cmentarzu w Biadolinach Radłowskich, gdzie leżą żołnierze wojska polskiego Aleksander Domrzała i Stanisław Jaśkowski polegli w 1939 roku, przy mauzoleum pochodzącego z Biadolin Szlacheckich Cichociemnego Stanisława Rzepki i pomniku upamiętniającym 20. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nasza akcja nie zakończyła się tylko na tym, że uczciliśmy modlitwą i zniczami pamięć zmarłych bohaterów, żołnierzy. Posprzątaliśmy także wypalone znicze, wyzbieraliśmy plastiki, znowu wygrabiliśmy liście.

Na cmentarz poszliśmy także 10 listopada, aby tuż przed Świętem Niepodległości oddać cześć i szacunek walczącym o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Akcja „Światełko pamięci” zakończyła się, ale opiekować się grobami zamierzamy przez cały rok.

GALERIA (klik)

 

Wybory! Wybory! Wybory!

Aby sprawnie działać, trzeba mieć osoby, które kierują pracą. Zgodnie z regulaminem naszego Szkolnego Koła Caritas w dniu 10 października 2021 r. w tajnym głosowaniu wybraliśmy następujące osoby do Zarządu Koła:

przewodniczący: Grzegorz Szpila (kl.8a)

zastępca przewodniczącego: Aleksandra Rojek (kl.8a)

skarbnik: Patrycja Czajkowska (kl.8b).

Potrzebne nam są także osoby, które będą prowadziły naszą wirtualną kronikę. Do tego jednak potrzebne są literackie zdolności, których nie brakuje Amelii Dudek i Wiktorii Roczniak z klasy 8a.

Mamy Zarząd! Mamy opiekunów! A przede wszystkim chęci do pracy! Przed nami w najbliższym czasie akcja „Światełko pamięci”. Przystępujemy też jak co roku do projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

 

Poznajmy się w nowym roku!

Szkolne Koło Caritas w bieżącym roku szkolnym (to jest 2021/2022) liczy 31 osób. Najwięcej osób jest z klasy 8a – 15, trochę mniej (ale i klasa mniejsza!) z 8b – 12 osób. Do naszego Koła należą jeszcze 4 uczennice z klasy 7. Cieszymy się, że chęć pracy i pomocy innym zaoferowali też chłopcy.

A oto nasza cała trzydziestka: (w kolejności alfabetycznej i według klas):

Paulina Chamioło

Amelia Dudek

Roksana Gębska

Adrianna Gładysz

Melania Gurgul

Antoni Kocoł

Kacper Kurek

Mikołaj Kwaśny

Melania Marzec

Weronika Pięta

Wiktoria Roczniak

Aleksandra Rojek

Sandra Seidler

Karolina Stefan

Grzegorz Szpila

Karolina Augustynek

Weronika Bihuniak

Patrycja Czajkowska

Oliwia Curyło

Kacper Duda

Julia Gajda

Wiktoria Kiwior

Martyna Nowacka

Paulina Pater

Natalia Powroźnik

Emilia Sikora

Julia Suchodolska

Nikola Cudecka

Agnieszka Kliś

Patrycja Przeklasa

Marlena Sadłoń

 

W tym roku zmienili nam się opiekunowie. Do tej pory z wielkim zaangażowaniem nasze Szkolne Koło Caritas prowadziła jego założycielka Pani Izabela Góra. Zmieniła jednak pracę i jej obowiązki przejęły Panie: Małgorzata Brzuchacz, Krystyna Klimek, Katarzyna Kmieć, Małgorzata Maliszczak i Alicja Sacha. Opiekunem duchowym jest ksiądz proboszcz Jerzy Krzanowski. Wspierają nas i pomagają nam także inni nauczyciele z Panią Dyrektor na czele oraz Panie z obsługi. Dziękujemy!

Dziękujemy także Wam wszystkim, którzy z nami sympatyzują i pomagają w akcjach. Bez Was, Koleżanki i Koledzy, nic byśmy nie zrobili!

 

ZNACZKI NA MISJE (26.09.2021)

Szkolne Koło Caritas zbiera makulaturę filatelistyczną. Obecnie przygotowana przesyłka, która zostanie wysłana z końcem września waży 38 dekagramów. Znaczki trafią do Księży Werbistów, którzy prowadzą tę akcję od ponad 20 lat. Dziękujemy szczególnie naszemu koledze, absolwentowi szkoły Hubertowi S., który wraz ze swoją rodziną przekazał największą ilość znaczków.

 

SZKOŁO „POMÓŻ I TY” (24.09.2021)

Po raz kolejny jako Szkolne Koło Caritas przyłączyliśmy się do akcji Szkoło „Pomóż i Ty”. Rozprowadziliśmy 50 sztuk cegiełek, z których dochód w wysokości 143 zł został przekazany na konto Fundacji osób niewidomych i niepełnosprawnych. W ten sposób włączyliśmy się w pomoc 10 letniemu Kacprowi z porażeniem mózgowym. Celem jest zakup sprzętu, który pomoże mu w nauce pisania, czytania i mówienia.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

 

 

Pożar w Nowej Białej - wsparcie dla mieszkańców (29.06.2021)

W czerwcu mieszkańcy Nowej Białej przeżyli wielki pożar. Wielu mieszkańców straciło dorobek życia. Wsparliśmy konto datkiem w wysokości 150 zł. To niewiele, ale to nasz dar serca dla potrzebujących.

 

Wielkanocne życzenia i koszyczki dla samotnych i chorych mieszkańców Woli Dębińskiej (1.04.2021)

Z okazji Świąt Wielkanocnych wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy współpracy z sympatykami SKC i dziećmi w świetlicy szkolnej przygotowali 50 koszyczków wykonanych metodą origami. Koszyczki zostały udekorowane ręcznie robionymi kwiatkami i wypełnione czekoladowymi jajeczkami. W centralnym miejscu znalazł się cukrowy baranek przekazany przez Parafialny oddział Caritas. Do upominku dołączyliśmy własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami. Dziękujemy pani Krystynie i pani Ewie za pośrednictwo w przekazaniu podarunków samotnym i chorym mieszkańcom Woli Dębińskiej.

   

 

Wspieramy ratowanie Marcelka (30.03.2021)

Wolontariusze SKC włączyli się w przygotowanie stroików wielkanocnych, które zostały przekazane na licytację internetową dla Marcelka K. Udało się uzyskać kwotę 155 zł, które licytujący wpłacali dla Marcelka za pośrednictwem konta LIVER. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tej akcji oraz licytującym.

   

 

KALENDARZE

Kolejny raz zorganizowaliśmy zbiórkę kalendarzy dla mieszkańców parafii ks. Zbigniewa Pabjana. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej zebraliśmy 124 kalendarze. Dziękujemy wszystkim rodzinom, które wsparły naszą zbiórkę. Dziękujemy też panu prezesowi Kazimierzowi R. i Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Dębińskiej za przekazanie 25 kalendarzy. Wszystkie kalendarze zostały przekazane pani Małgorzacie K. i zostaną przesłane do parafii na Podolu.

 

DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z CHORWACJĄ

W dniu 24 stycznia wraz z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Dębnie uczestniczyliśmy w kweście prowadzonej przez Parafię Św. Małgorzaty na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji prowadzonej pod hasłem „Dzień solidarności z Chorwacją”. Dziękujemy naszym wolontariuszkom Weronice i Karolinie za aktywny udział w zbiórce.


Więcej artykułów…

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.home.pl

Losowe zdjęcia

M Legia Warszawa
Click!

 

  

 Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.