Noc Bibliotek 2023 w naszej szkole

Opublikowano: poniedziałek, 23 październik 2023 Drukuj E-mail

Dnia 6 października w naszej szkole odbyła się Noc Bibliotek - ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegorocznej, dziewiątej edycji akcji przyświecało hasło „Absurd nie czytać”. W związku z tym nasze spotkanie rozpoczęło właśnie czytanie fragmentów „Alchemika” Paula Coelho – alegorycznej opowieści
o poszukiwaniu szczęścia i zachęcającej do spełniania marzeń. Utwór napisany w konwencji baśniowej i słuchany przy kominku w przytulnej czytelni zaciekawił wszystkich. Był także inspiracją do prawie alchemicznego zadania, przed którym stanęli wybrani uczniowie. Mieli odgadnąć po smaku i zapachu, jakie substancje kryją się w naczyniach. Przy okazji nauczyli się wielu pożytecznych rzeczy (na przykład, że niezdrowy cukier z powodzeniem zastąpi stewia). Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć niektórych ziół. Przekonali się także po przeczytaniu wierszy księdza Jan Twardowskiego, że poezja może mieć bardzo praktyczne zastosowanie. Utwory te bowiem mówiły o pożytecznych roślinach: mięcie, szałwii, pokrzywie czy melisie.

W czasie Nocy Bibliotek uczniowie jednak nie tylko czytali i dowiadywali się nowych rzeczy, ale także integrowali, czemu służyły zabawy z włóczką i wykonywanie pisakami kredowymi napisów na szkle. Nie mogło się także obyć bez wspólnego posiłku. Ukoronowaniem zaś spotkania była podróż sentymentalna w przeszłość dzięki filmom
i zdjęciom z wydarzeń i przedstawień przygotowywanych w bibliotece kilka lat temu.

Patrząc na reakcje i uśmiechy na twarzach uczestników Nocy Bibliotek, można zdecydowanie zaliczyć to wydarzenie do udanych. Niech biblioteka kojarzy się uczniom
z przyjemnym miejscem, a czytanie stanie sposobem na życie, a nawet pasją!

Noc Bibliotek przygotowała pani bibliotekarka Małgorzata Brzuchacz przy współpracy pań Anny Gurgul i Alicji Sachy.

MDyplom