Wycieczka do KL Auschwitz-Birkenau

Opublikowano: środa, 16 listopad 2022 Drukuj E-mail

8 listopada 2022 uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką nauczycieli oraz przedstawicieli rodziców uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Auschwitz-Birkenau. Był to w czasach II wojny światowej największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, zorganizowanych przez okupantów na ziemiach polskich. W Zagładzie tej straciło życie ponad 1,1 milion mężczyzn, kobiet i dzieci z Polski i wielu innych krajów, a przede wszystkim Żydzi.

W ciszy i skupieniu przemierzaliśmy drogi obozów w Auschwitz i Birkenau, a nasze myśli i współczucie było przy tych wszystkich osobach, często nieznanych z imienia i nazwiska, które tu cierpiały i straciły życie. Poznawaliśmy historię obozu, złożyliśmy wieniec kwiatów i zapaliliśmy symboliczny znicz pamięci.

To taka trudna wycieczka, ale podejmuje się ją po to, by pamiętać o ofiarach nienawiści rasowej i odkryć w sobie świadomość, że to my – i następne pokolenia – jesteśmy odpowiedzialni za to, by nigdy już nie powtórzyła się zbrodnia ludobójstwa.

To taka smutna wycieczka, ale nasi uczniowie wykazali się dojrzałością i powagą stosowną do miejsca.

Tekst: Sabina Jakubowska

Zdjęcia: Bogusława Frankowska, Alicja Zych-Sacha